Torbalı Köylerinde Zeytincilik 2 Takipçi | 0 Takip
Bayrak Gifleri html kodları
23 03 2010

zeytin kalem aşı resimleri

Zeytin Kalem Aşısı Resimler

Dağlardan toplanan deli (delice) zeytin fidanları resimde görüldüğü gibi yarı belinden kesilir. zeytin fidanına kalem aşısı ve yaprak aşı yapılabilir. Resimde kale aşı yapılmasını gösteriyor. ilk olarak akıllı zeytin dalından kalem aşısuna uygun dal kesilir.

 

 Delice Zeytin Ağacı yarı belinden aşağı düzgün kesilir. Kalem aşısına hazırlanır.

 Deli Zeytin yarı beli kesildikten sonra Özel aşı bıcağı ile deli zeytinin aşı yapılacak yerleri itina ile ikiye yarılır.

Resimde görüldüğü gibi deli zeytin kabuğu böyle hafif kesilir ve  ikiye ayrılır. Zeytin kalemi hazırlanır ve açılan kabuğa kalem aşısı konur.

Bıcakla kabuğu açılan zeytin dalına zeytin kalemi itina ile yerine koyulur.

 Zeytin kalemi kabuğun arasına koyulur. 

Zeytin dalından kalem aşısı hazır şimdi diğer işlemler olacak

 

 Her iki tarafı kesilen deli (delice) zeytin ağacı kalem aşısı olmaya hazırdır. zeytin aşısı yapabilen ehli insanlar lazımdır. Bu işi bilen çünkü çok ömenlidir.

 

 Zeytin kalem aşıları itina ile ağacın gövdesine resimde görüldüğü gibi yerleştiriliyor. Zeytin aşısı itina istiyen ve işin ehli tarafından yapılması lazımdır. Aşıların tutması açısından çok önemlidir. Dağlardan toplanan Deli (delice) kendi kendine çıkan zeytin fidanları dağlardan itina ile kökleri zedelenmeden sökülür. zeytin tarlalarına dikilir ve aşıları yapılır. Dağlardan toplanıp dikilen fidanlar aşı yapıldıktan kısa bir süre sonra zeytin vermeye başlar.ve kalem aşısı tutma ihtimali 100/95 

 

 

yapılan aşıları etrafına özel bir ağacın kabukları ıslatılarak etrafına tutturulur. ve sarılır.

 

Resimde görüldüğü kalem aşısı olan delice  Bez barcası ile sıkı bir şekilde sarılır.

 

Bezle sarılma işlemi bitmiştir.

 

Zeytin ağacının yarı belinde kesilen yan taraflarına konan kalem aşılarının üstüne özel bir macun  sürülür (koyarlar) bu macun hem zeytin ağacını korur. kalem aşısının nemli kalmasına yardımcı olur.

 Deli Zeytin ağacına yapılan kalem aşısı sonrasında macun sürülüyor. zeytin kalemlerinin üst taraflarına da macun sürülür. Not: Zeytin aşısının üstüne sürülen Macun Özel bir Macun bu macunu Zeytin budama ve yetiştirme yapan yerden getirtilmiştir. Tam ne özelliği olduğu bilmiyorum araştıracağım.

 Zeytin kabuk aşımız bittikten sonra naylon tibi muşamba ile etrafı sarılır. çünkü zeytin kale aşısını  soğuktan koruması lazımdır sıcak tutması lazım.

Zeytin kalem Aşısı bitmiştir.

 

Kalem Aşıları

 

Gecen yıl yapılan kalem aşısı hali Gayet sağlıklı ve kuvvetli bir aşı olmuş.

 

Gecen yıl papılan kalem aşısı

Not: Kalem aşını bizlere ayrıntılı ile yapmasını gösteren bize yardımlarından dolayı çok teşekür ederiz.

 

Not: Macunu özel yapıyorlar Öğtrenmeye çalışacağım. Bilgi vereceğim.

21701
0
0
Yorum Yaz
Yemek tarifleri Yemek tarifleri Food & Drink Blogs
food-drink blog Top food_drink blogs Food & Drink Blogs
Top Blog Sites